Наталія Авшенюк, Фаза VI: Відкритий університет Варшавського університету: Натхнення / Inspiracja
Наталія Авшенюк, учасниця проєкту «Інноваційний університет та лідерство. Фаза VI. Моделі академічної автономії та університет в системі освіти впродовж життя»:
«Натхнення або, як кажуть польські колеги, Inspiracja – то, на мою думку, гасло цього проєкту в цілому і сьогоднішнього дня, зокрема! А надихатися і справді є чим: Відкритий університет Варшавського університету з 2008 року Uczę, bo lubię понад 80.000 слухачів, а понад 1100 викладачів пропонують свої авторські курси за 6 напрямами навчання: культури та ідеї; мови світу; людина і суспільство; право, бізнес та інформаційні технології; наука та навколишнє середовище; відпочинок і хобі.
Привітна атмосфера відразу налаштовує на дружнє спілкування із колективом університету, який очолює директор, доктор Катажина Лубричинська-Цихотьска / dr Katarzyna Lubryczyńska-Cichocka. Надважливим завданням, над яким невтомно і щоденно працює талановита команда, є промоція університету в суспільстві. З цією метою до викладання залучаються найкращі викладачі Варшавського університету та інших польських закладів вищої освіти, які проходять серйозний конкурсний відбір, представляючи свої курси. Багато уваги приділяється проведенню відкритих лекцій на актуальні теми сьогодення в межах авторських зустрічей «Навчаємося у найкращих», під час яких провідні фахівці у своїй галузі знайомлять слухачів університету з різними аспектами наукових досліджень і життєдіяльності суспільства, як от: історія Варшави; культура харчування і розвиток харчової промисловості; лауреати і номінанти Нобелівської премії з Польщі; як приборкати страх з психологічної, антропологічної та соціальної перспективи; різноманітність в інакшості та ін. Інтерес до таких відкритих лекцій перевершує будь-які очікування, адже вони супроводжуються дебатами, демонстрацією експериментів, показом вистав і фільмів, організацією історичних реконструкцій тощо.
Із захопленням спостерігаємо за неприхованою відданістю колективу університету та викладачів до надання якісних освітніх послуг для різних категорій дорослих, які бажають пізнавати нове, навчатися і вдосконалюватися. Окриленні й натхненні новими ідеями та враженнями, які конвертовані у реальні проєктні пропозиції, повертаємося в Україну для їх реалізації. Щиро дякуємо організаторам проєкту: Міністерству освіти і науки України, Міністерству освіти і науки Республіки Польща, Спілці ректорів вищих навчальних закладів України, Фундації польських ректорів, МБФ «Міжнародний фонд досліджень освітньої політики», представникам Варшавського і Ягеллонського університетів, які надали нам можливість не лише ознайомитися із кращими практиками зарубіжного університетського досвіду, а й інтеріоризувати цінності освіти впродовж життя.